Piątkowa Piątka #15: ID, ego, superego?

Witajcie! Od kilku dni jestem w wybitnie dobrym nastroju i ledwo udaje mi się ujarzmić drzemiące we mnie pokłady entuzjazmu ;). Z jakiego powodu? Ciekawskich zapraszam do czytania PSa. Oraz zainteresowania się Piętnastą Piątkową Piątką,  w której obracamy się wokół różnych tematów - na ogół jednak powiązanych z... psychologią. Zapraszam do lektury :)!

Dziś, z okazji Piątkowej Piątki przedstawiam Wam pięć wartych do przejrzenia artykułów (a tak po prawdzie, to zawsze znajdzie się miejsce na mały bonus ;)) - pięć odnośników do tekstów dotyczących kilku ciekawych tekstów starających się nadać "głębi" zjawisku RPG (z różnym skutkiem). Enjoy!

1) Gry fabularne. Mit a rzeczywistość - autorzy: Przemysław Panak, APS i Olga Drzewiecka, IP UKSW. Potencjalne wykorzystanie technik narracyjnych gier fabularnych w dydaktyce, pedagogice i terapii. RPG jako zagadnienie psychologiczne, RPG w pedagogice, wykorzystanie RPG w terapii, wykorzystanie RPG w edukacji. Bibliografia. Przypisy i... hm. Mało Wam jeszcze mojej zachęty do jak najszybszego zapoznania się z tym artykułem ;P? Dziwię się, że jeszcze czytacie kolejne linijki pierwszego punktu dzisiejszej piątki ;). Kliknijcie w link, przeczytajcie artykuł, wróćcie tu i kontynuujcie lekturę ;P.

2) "RPG - czy to tylko zabawa?" - autor: Michał Raszka, w: "Psychologia i Rzeczywistość", nr 1/2003. Nieco mniej przekrojowy - jednakże z pewnych względów ciekawy - tekst o zjawisku role playing z punktu widzenia psychologii. Wartość merytoryczna (tudzież wiarygodność źródeł) pozostaje pod znakiem zapytania - niemniej, biorąc pod uwagę zdanie niektórych mądrych (inaczej) psychologów, którzy na oczy gier fabularnych nie widzieli, warto docenić zdanie Autora, że: "To nie gra jest niebezpieczna, niebezpieczny jest brak umiaru i to w każdej dziedzinie życia.". Mogę się pod tym podpisać wszystkimi dostępnymi kończynami.

3) Czy RPG wpływa na osobowość? - znany nam skądinąd Karczmarz przedstawia nam swoje refleksje :). Zaletami artykułu są między innymi doskonale podane źródła, lekki styl Autora oraz, a może przede wszystkim, merytoryczne komentarze, wnoszące do sprawy wiele różnych punktów widzenia (...gdyby zawsze tak było to... a, nie uprzedzajmy faktów - ciągle przeglądam pewien PDF, który wywołał burzę 40 kilka dni temu). Fajnie, że w tekście pojawiają się również odnośniki do innych, pokrewnych tematycznie wpisów, w tym, dość intrygującego tekstu samego Karczmarza, zatytułowanego: Czy RPG jest Grzechem?. Polecam zajrzeć do obu.

4) Bójmy się, praktyka - pióra: Macbeth_jm. Cóż. Tekst - jak sam zauważa Autor - specjalnie odkrywczy nie jest. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, gdyż wywiązała się pod nim polemika - i to w osobnych wpisach blogowych! A jeśli dorzucimy, że Autorami owych polemik są beacon i Darken - myszka sama klika podane przez nich linki. Swoją drogą, taki PS Gerarda Heime: "Osobiście wolałbym, by początkujący gracze nie trafili na artykuł, który pobieżnie i jednostronnie omawia kontrowersyjną metodę prowadzenia. Gdyby temat był bardziej rozwinięty, z wypunktowaniem dobrych i słabych stron, to co innego.". Zostaliście ostrzeżeni ;).

5) Psychologicznie na gryfabularne.tv ;) - by Khaki. Hm, robię się leniwy z tymi Piątkami ;). W zamieszczonym tutaj archiwum możecie zapoznać się z takimi tematami jak: Aspekt Pamięci w RPG, Gracz grozy, RPG nie dla dzieci, Mechanizmy obronne w służbie rpg - oraz wieloma innymi tekstami, poruszającymi wiele tematów krążących wokoło psychologicznych aspektów role playing games. Z punktu widzenia Khakiego. Dodatkową atrakcją są oczywiście nagrane prelekcje w kilku dostępnych artykułach. Warto więc sprawdzić, przeczytać, pooglądać ;).

Tyle ode mnie. Jeśli odczuwacie niedosyt "piątki" (a może przesyt ;P?) - polecam zajrzeć na blog Pełną Parą, gdzie imć Wędrowycz również, od pewnego czasu, je spisuje (chwała mu za to!). Dzisiaj wziął na patelnię komiksowo-superbohaterskie klimaty ;). Ja się natomiast kłaniam - i biegnę dalej.

Pozdrawiam,
Michał "Skryba" Ziętek.

PS. Powiedzmy, że dziś - gdzieś pomiędzy trzecim a czwartym lutego - pojawi się tutaj ważny news :P (ha!).
PPS. Lawina Gości Ogrodowych, nie ustępuje. Ostatnio dołączyła do nich Petra Bootman - którą to serdecznie witam i zachęcam do częstego sprawdzania maila... w ten weekend ;).

0 opinii.:

Prześlij komentarz