S-to-PLAY: Ahriman's Prophecy

Amaranthia Productions. Dla ludzi, którzy kojarzą trochę scenę twórców korzystających z wszelakich wersji RPG Makerów nic więcej nie trzeba w tym momencie dodawać. Dla pozostałych, ci goście po prostu tworzą fajne crpgi ;). Wystarczy zresztą spojrzeć na ich oficjalną stronę (tutaj) oraz na... omawianą w dzisiejszym odcinku S-to-Play grę pt. Ahriman's Prophecy ;).

... pomimo powyższego wstępu - warto zaznaczyć już w tym momencie, że fabuła jest jednak dość sztampowa. Ot, mamy tajemnicze proroctwo, strasznego demona i złego księcia, który chce wykorzystać tego drugiego by zemścić się na swoim bracie/ojcu za to, iż ten pierwszy otrzymał od króla berło władzy. Cóż, plan oczywiście się komplikuje i - jak to zwykle bywa - potrzebny jest idiota (czyt. bohater), który to wszystko posprząta. Szczęśliwie, cała ta historia jest tylko dodatkiem do perypetii głównego protagonisty, mającego zupełnie inne problemy na głowie niż ratowanie świata po raz n-ty.

Protagonisty - czy raczej: protagonistki ;). W przeciwieństwie do wielu podobnie zaczynających się cRPGów, zaczynamy dość nietypowo. Mała wioska gdzieś na zapchaj-dziurze wielkiego świata, chatka i my, gracze, obserwujący jak mała i młoda (na oko 13, 14 wiosenek?) dziewczyna wstaje z łóżka. Chwilę później dochodzi do nas, że to właśnie nią kierować będziemy przez całą przygodę. By było jeszcze ciekawiej, dla tej małej Talii Maurvy nadszedł właśnie wielki dzień - święto nadania imienia, w którym to pewna znachorka nadaje dzieciom miano, które odtąd będzie też ich zawodem. Cóż, tak oto otrzymaliśmy pierwszy quest ;).

Po paru rundach kręcenia się po wiosce Elden (i wykonaniu kilku zadań pobocznych typu: znajdź pióro dla pisarza), wychodzimy poza bezpieczne granice naszego miejsca zamieszkania i... i przeżywamy mały szok gdy dochodzimy do momentu w którym przychodzi nam walka z pierwszymi potężnymi wrogami w postaci paru pszczółek-berserkerów i kilku zabójczych na tym etapie gry węży. Gra jest w tym punkcie (i w każdym innym też ;P) trudna. Wesoła eksploracja dość ciekawie wymodelowanych map szybko może się skończyć przez natrafienie na przeciwnika lepszego od nas o kilka klas.

Szczęśliwie, często można go po prostu uniknąć - w przeciwieństwie do wielu gier zrobionych RPG Makerem, Ahriman's Prophecy postanowił zerwać z tradycją cyklu "idziemy po mapie - błysk ekranu - atakują nas 3 x pszczoła - menu walki - wygrywamy - idziemy po mapie - błysk..." - i postawił na bardziej zeldo-podobne rozwiązanie. Potwory wędrują po planszy na własną rękę - i to od nas samych zależy czy podejdziemy do nich i nawiążemy walkę (w czasie rzeczywistym). Oczywiście niekoniecznie musimy ją wygrać ;) - jednakże w każdej chwili mamy szansę na wycofanie się i, może mało bohaterską ale jednak życie ratującą, ucieczkę. Do miasta, w którym nic nam nie grozi.

Czy Ahriman's Prophecy wykonano z dbałością o szczegóły? - i tak, i nie. Tak, bo to naprawdę miły dla oka kawał kodu, gdzie wszystko ma swoje miejsce i czas. Zmieniająca się w wielu sytuacjach muzyka, różnorodne dźwięki i odgłosy przyrody czy gwaru miast - to wszystko, wraz z dynamicznymi animacjami, sprawia że ani przez chwilę nie można oderwać się od wrażenia, że to wszystko żyje swoim życiem. Biegające i bawiące się w berka dzieci, motyle na łąkach, zwierzęta w lasach, deszcze w górach, jaskinie... to wszystko i jeszcze więcej sprawia, iż gra może się podobać.

... przynajmniej do momentu, w którym dostrzeże się małe - niemniej denerwujące - błędy i przekłamania graficzne. Chodzenie po wodzie, jaszczurka wspinająca się po gładkiej jak tafla lodu ścianie (pomimo faktu, iż obok jest drabina... my, jako postać, też możemy tak zrobić swoją drogą) czy anomalie w terenie (w stylu prześwitujących pikseli wody podczas przemarszu górską ścieżką nad przepaścią) - nie są może częstym widokiem, jednak pojawiają się na tyle "otwarcie", że nie sposób ich nie zauważyć. O materializacji na innych postaciach (co wygląda dość ciekawie w 2D) - nie wspominając.

Jednak pewna sztampowość historii i pewne graficzne zgrzyty nie mogą przesłonić tego, że gra jest wielka. O czym przekonujemy się tuż po tym gdy - z pewnego powodu - NIE otrzymujemy imienia/zawodu, zaś sama wieszczka wysyła nas prosto do mistrza magii i czarodziejstwa, Gerritha. Od tego momentu rozpoczyna się nasza przygoda - ponad dziesięć królestw czeka na zbadanie, ponad 40 dostępnych questów czeka na wykonanie. Dużym plusem jest tu... nieliniowość i możliwość zabierania się za wiele rzeczy naraz, co wydaje się być czasami lepszym rozwiązaniem niż staranie się "na siłę" dotrzeć do kolejnego punktu głównej fabuły.

Ahriman's Prophecy otrzymało ponad dwadzieścia nagród oraz 5 gwiazdek w Softlisting.com, IT Shareware, BrotherSoft, Daolnwod.com czy  Victory Games - wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z grą dopracowaną pod wieloma względami, z grą, której nieliczne błędy bledną przy ogromie pracy jaką Autorka (nie tylko jej zresztą - spójrzcie tylko na PS) włożyła w to by była ona wciągająca, rozbudowana oraz wiarygodna. Dodając fakt, że pozycja ta została przetłumaczona na język polski (przez Mufina) - tym bardziej warto dać jej szansę i poznać ją bliżej (link do angielskiej wersji - tu, polską można znaleźć chociażby na VG).

Tylko uważajcie na te cholerne węże ;).

Peace,
Michał "Skryba" Ziętek.

PS. Gra to nie tylko dzieło Amandy Fae, ale także Lorda Tomahawka (lokacje) oraz Boba the Taco, First Seed Graphics Macka, Blue, Amandy (graficy) i Bjorna Lynna, Rona Clarke'a, Arrona Waltza, Mortena Gjermundsena (muzycy). Robi wrażenie!
PPS. Wśród Gości Honorowych Ogrodu dostrzec można użytkownika o nicku Trip - serdecznie witamy ;)!

3 opinii.:

VG = Victory Games ;). Wybacz, skrót myślowy.

http://www.victorygames.pl/Ahriman-s-Prophecy

Peace,
Skryba.

Download Game Real Racing 3 Free
Real Racing 3 features an ever-expanding roster of officially licensed tracks with 39 circuits at 17 real-world locations, a 43-car grid and over 140 meticulously detailed cars from top manufacturers. Plus Real-Time Multiplayer, Social Leaderboards, Time Trials, night racing, and innovative Time Shifted Multiplayer™ (TSM) technology, allowing you to race anyone, anytime, anywhere.

Real Racing 3 is the award-winning franchise that sets a new standard for mobile racing games – you have to play it to believe it. This app offers in-app purchases. You may disable in-app purchasing using your device settings.
https://downloadgamesfree.mobi/game-real-racing-3-free-download.html

Prześlij komentarz