Piątkowa Piątka #13: Old-School!

Bry wieczór (...coś szybko mi one zapadają) ;)! Dzisiejsza Piątka miała dotyczyć czegoś innego, niemniej... uznałem że ten temat jest po prostu ciekawszy ;P. Oczywiście, jak to w Piątce bywa, przedstawię Wam tylko pięć linków do (moim zdaniem :P) ciekawych "artykułów" poświęconych old-schoolowi w RPG - sam życząc "tylko" miłej i owocnej ich lektury ;). Wpieriod ;)!

Dziś, z okazji Piątkowej Piątki przedstawiam Wam pięć wartych do przejrzenia wpisów - pięć odnośników do notek dotyczących oldschoolowi w RPG. Niektóre będą po angielsku, inne - po polsku. A jeden został nawet przetłumaczony na nasz język ;). Enjoy!

1) Old school role-playing games (wiki) - "Old school" role-playing games refers to a kind of Golden Age of role-playing game design, before rather significant changes in game design, publishing, and the fan demographic. Old school refers to an epoch of role-playing, but can also refer to retro designs that harken back to that era." - czyli o tym jak OS widzi anglojęzyczna część świata ;). IMHO najbardziej ciekawą częścią jest ta poświęcona Old School Design - niestety, same ogólniki, ale -i tak- dość intrygujące.

2) Mark Damon Hughes OSRPG - kamikaze przeprowadza w tej notce (anglojęzycznej) rozpiskę kilku erpegowych "klasyków". Podaje też linki do miejsc gdzie można je zakupić! - plus, jako gracz, wtrąca swoje komentarze na temat poszczególnych systemów. Zdziwiło mnie też, iż podług Autora Savage Worlds są niezwykle oldschoolową pozycją. Niemniej, jak sam stwierdza powyżej: "An "Old-School RPG" does not have to be old, it just has to have learned in the old school, learned from the old games".

3) Wstęp do starej szkoły RPG - Jest "[...] to tłumaczenie artykułu "A Quick Primer for Old School Gaming" Matta Fincha, autora Swords & Wizardry. Tekst opowiada o specyfice starszego podejścia do gier fabularnych, w którym zasady są jedynie ramą dla opowieści i nie starają się odwzorować każdego szczegółu świata przedstawionego, a o przeżyciu bohatera decydują umiejętności gracza. Autorem tłumaczenia jest Witek Squid Krawczyk." - i nic dodać, nic ująć. Swoją drogą, pozdrawiam, skądinąd mi znanego, Autora :)!

4) Inspiracje - blog prima sort w wielu kręgach ludzi zainteresowanych erpegami oraz OS :). Trudno w kilku zdaniach opisać bogactwo zebranych tam przemyśleń i materiałów. Nie da się ukryć, że Autorzy odwalają kawał dobrej roboty. Może tylko aktualizacje nie są aż takie częste, jednak, hej... jakość, nie ilość, prawda? Od swojej strony - polecam z całego serca zajrzeć. Jestem pewien, że szybko znajdziecie coś, co przykuje Waszą uwagę na ładnych parę chwil.

5) Blackmoor - jak zwykle mam problem z ostatnią piątką, takoż, skromnie tym razem powiem, że właśnie stąd można ściągnąć Blackmoor, dodatek do OD&D autorstwa Dave'a Arnesona. Poza tym, wiecie, rozumiecie: The Original Campaign Books by once published by TSR, Copywrite by Dave Arneson, all rights reserved. Download is for personal use only and no rights given.". Tutaj macie oficjalną stronę jakby ktoś mi nie dowierzał ;).

Tyle na dzisiaj jeśli idzie o Piątkową Piątkę! Trzymajcie się i do zobaczenia za kilka dni ;).

Pozdrawiam,
Michał "Skryba" Ziętek.

3 opinii.:

Tematyczne Piątkowe Piątki są bardzo fajne. Dzięki. :)

Nie pamiętam, czy Squid o tym wspomina w tekście, ale "Wstęp" należy naprawdę traktować jako wstęp ;) Natomiast Inspiracje przeglądać z odrobiną dystansu, elitaryzowania jest tam wystarczająco, by na kilka blogów o RPG wystarczyło.

Natomiast tematyczne piątkowe piątki i owszem, są fajne. Aczkolwiek chyba nieco czasochłonne?

@ Blanche - cieszę się, że ktoś je czyta :P. Otwieramy sezon II ;).

@ paralaktyczny - nie ma ;). Jest tylko nota od tłumacza, że ten "nasz oldschool" jest czymś innym niż ten "ich oldschool". Co do Inspiracji - dyplomatycznie, nie wypowiem się ;).

Czasochłonność Piątek, hm, nie. Większym problemem było wymyślanie tego jaki temat wrzucić na "piątkową" erpegową patelnię. I jeszcze (z)robić to tak by nie pisać na siłę.

Przyznam szczerze, że w sezonie I nie zawsze się to udawało.

Stąd... mała przerwa (nie tylko z Piątkami) - i sezon II ;).

Pozdrawiam,
Skryba.

Prześlij komentarz