Socratic Design PL - 07.II.2007 (Czym są usługi typu 'fulfillment'?).


Witajcie,
Zgodnie z ostatnim wpisem, dziś wyjątkowo zaczynamy nie od stycznia a od lutego roku 2007. I tak nieźle, że dopiero teraz wpadłem na małą minę w związku z działalnością w akcji SD.PL. Postaram się uzupełnić brakujące tłumaczenie tak szybko jak to tylko możliwe. Póki co zaś - Show Must Go On. Zapraszam do zapoznania się z ciekawym tematem powiązanym z publikacją swoich erpegowych projektów. Miłej lektury!

- - -

Czym są usługi typu 'fulfillment'?

Hejka,

Ostatnio naprawdę wiele uwagi poświęcam zagadnieniom publikacji i sprzedaży projektów powiązanych z moim własnym procesem projektowania gier, nic dziwnego więc, że artykuły pojawiające się na blogu SD będą tematycznie pokrewne powyższemu. Dzisiaj, w skrócie, porozmawiamy sobie o firmach oferujących tzw. usługi dystrybucji masowej. Co prawda nie korzystam z żadnej z nich (mam swoje własne powody), ale dobitnie sugeruję każdemu nowemu game designerowi aby się z nimi zapoznał. Istnieje bowiem kilka ciekawych firm, które potrafią i mają niezbędne doświadczenie by zarządzać kwestią dystrybucji / sprzedaży niezależnych gier RPG.

IPR (Indie Press Revolution): IPR zarządzane jest przez Brennana Taylora oraz Simona Rogersa. Firma ta dosłownie zaszarżowała na arenę działań niezależnych twórców gier RPG i sprawiła że sporo rzeczy zmieniło się w niej ad plus. Nie słyszałem ani jednej negatywnej opinii o tym serwisie, ba, mało tego – posiadają oni WŁASNEGO podcasta, gdzie rozmawiają o swojej firmie z takimi ludźmi jak chociażby Paul Tevis. Jestem przekonany, że IPR jest jedną z bardziej znaczących firm na rynku zajmujących się wszystkim co powiązane z ruchem gier niezależnych. Oczywiście, aby Twoja gra znalazła się w kręgu ich zainteresowań, musi ona spełnić kilka jasno określonych warunków, ale przeważnie jest jednak tak, że każdy twórca / publikator niezależnych gier RPG będzie witany tam z otwartymi ramionami.

Key20: Key20 istnieje nieco dłużej niż IPR oraz przez dłuższy czas był związany z nieco mniejszymi (jeśli idzie o rynek, oczywiście) wydawcami prasowymi takimi jak Ron Edwards czy Luke Crane. Działką tej firmy jest też organizowanie i obsługa stoisk na konwentach typu GenCon, przez co ludzie za nią odpowiadający mają dziś kontakty z wieloma dystrybutorami i sklepami z grami. Wykonują swoją pracę rzetelnie (przynajmniej jeśli idzie o wychodzenie naprzeciw potrzebom mniejszych wydawców) – i trudno nie docenić ich zaangażowania gdy idzie o promocję produktów firm, które Key20 reprezentuje.

Lulu: Lulu zapewnia tak usługę POD (print on demand) jak i usługi związane z dystrybucją masową. Zasadniczo nic nie stoi Ci na przeszkodzie by skorzystać z obu w/w możliwości w trakcie współpracy z tą firmą. Lulu posiada też własny sklep gdzie można kupić/sprzedać tak książki jak i pdfy. Dla nowego wydawcy gier RPG, Lulu nie jest złą opcją. Ich cennik za druk POD jest tylko trochę kosztowniejszy niż innych firm zapewniających tego typu usługi – ale jeśli przy okazji będziesz też korzystał z Lulu w związku z dystrybucją masową, może się okazać że ta firma będzie dla Ciebie wybawieniem od notorycznych bólów głowy.

Wszystkie te trzy organizacje tylko czekają byś przyjrzał się im bliżej. Być może tylko jedna z nich Ci podpasuje, być może uznasz, że wszystkie posiadają oferty dla Ciebie optymalne. Z tego co mi wiadomo, żadna z nich nie posiada jakiś ekskluzywnych wymagań, więc równie dobrze możesz korzystać z usług proponowanych przez każdą z nich. Bacz tylko by uważnie czytać warunki porozumienia oraz sprawdź czy rzeczywiście to właśnie u tej a nie u innej z tych trzech firm, znajdziesz to czego szukasz.

Peace,
-Troy.

- - -

Oryginalny wpis blogowy, autorstwa Troya Costisicka, został opublikowany na blogu Socratic Design w dniu  07.II.2007 r - i jest do wglądu pod tym adresem.

- - -

Kilka słów Skryby: Notka dla siebie: umieścić w komentarzu lub w 'kilku słowach' bardziej klarowną definicję tego czym są 'fulfillmenty'. Ew. zrobić to tak jak zwykle - przetłumaczyć komentarze Troya pod jego oryginalnym artykułem ;). Do wykonania - jutro.

Pozdrawiam,
Michał "Skryba" Ziętek.

0 opinii.:

Prześlij komentarz