Socratic Design PL - 22.IV.2006 (Skąd mogę zdobyć grafiki do mojej gry?).

Witajcie,
Kwestia pozyskania grafik do swoich gier RPG zawsze jest nader trudną sprawą. Niemniej, istnieją strony gdzie możecie - 'za pół darmo' albo i za darmo nawet ;P - złapać kilka obrazków, zdjęć, clip artów, et cetera, które urozmaicą Wasz podręcznik i wpłyną na tzw. estetykę odbioru gry ;) (wydumane hasło, swoją drogą). Chcecie wiedzieć jak radzi sobie z tym Troy? - wiecie gdzie klikać. Miłej lektury i owocnych łowów!

- - - 

Skąd mogę zdobyć grafiki do mojej gry?

Hejka,

Jedną z rzeczy nad którymi obecnie pracuję, jest zbieranie wszystkich potrzebnych w mych nadchodzących grach grafik. Tak się składa, że mój budżet nie opiewa na zbyt wysokie sumy, więc wszystkim co po nich oczekuję jest kwestia ich ekonomiczności. Sądzę, że podchodzicie do tej sprawy podobnie – więc, aby Wam nieco pomóc, oto zestawienie adresów do stron na których możecie, relatywnie niewielkim kosztem, pozyskać kilka grafik do Waszych gier. A przynajmniej ja z nich z powodzeniem korzystałem.


Ed wyświadczył światu RPG pewną przysługę. Posiada na swoim stanie kolekcję naprawdę niezłych grafik za naprawdę fenomenalną cenę. Otrzymujesz dostęp do wszystkich grafik na jego stronie za jedyne 25$! Mało tego – Ed jest w stanie przygotować Ci grafikę zgodnie z Twoimi wytycznymi. Jeśli jesteś nowym w branży projektowania gier, powiem Ci coś – taka szansa się nie powtórzy! Skorzystaj z pomocy Eda.


Od wielu lat Dover Publishing wypuszcza wiele zestawów książek z clipart-ami. Możesz wykorzystać do dziesięciu obrazków z każdej książki bez pogwałcenia żadnych praw aktorskich. Jeśli zaś chcesz wykorzystać ich więcej – wystarczy byś napisał do nich mail i o nie poprosił. Możesz tam znaleźć zestawy z niemalże każdej grupy tematycznej. Sam zresztą mam stamtąd ponad dwadzieścia grafik. To źródło jest więc kolejnym wartym polecenia miejscem. A, polecam Ci też zamawiać ich zestawy razem z dołączanymi do nich płytami CD. Owszem, są one nieco droższe niż ‘zwykłe’ – ale skanowanie grafiki za grafiką jest dość bolesnym przeżyciem... żeby nie wspomnieć o znacznym spadku jakości samej grafiki.


Clip Arty często służą designerom jako swoiste wypełniacze lub ozdobniki (typu numeracja stron czy tło) stron ich mniejszych projektów. Osobiście nie polecam wypełnianie całej swojej gry wyłącznie clip artami, niemniej z pewnością znajdziesz wśród nich kilka przydatnych Ci grafik. Są one całkowicie darmowe, więc nie krępuj się z nich korzystać!


Nawet jeśli szczerze nienawidzę Wikipedii (z czysto akademickich powodów), chylę czoła przed założeniami Wikimedii. Zawiera ona setki darmowych grafik często mogących być efektywnie wykorzystanych w grze RPG. Pamiętaj tylko by przeczytać ostrzeżenia zamieszczane poniżej każdej dostępnej tam grafiki. Niektóre z nich wymagają akredytacji – a inne nie są tak darmowe jak by się na początku mogło wydawać. Niemniej, jeśli projektujesz setting gry, zwłaszcza bazując na miejscu znanym ze świata rzeczywistego (dajmy na to Londynu czy Nowego Jorku), ta strona jest odpowiedzią na Twe modlitwy.


RPGNow oferuje na sprzedaż kilka kolekcji grafik typu Stock Art. Poszczególne grafiki mogą bardzo różnić się jeśli idzie o ich cenę czy możliwości wykorzystania w projektach, ale jeśli jesteś w kropce, raczej znajdziesz tam coś odpowiedniego dla siebie. Z pośród wszystkich miejsc w których możesz znaleźć grafiki do swojej gry, cóż, jest to miejsce dość kosztowne. Pamiętaj jednak, że ci goście też chcą zarobić. Mają prawo zażądać za swoją pracę tyle ile sądzą że jest ona warta.

Tak czy inaczej, mam nadzieję że ta notka będzie Wam pomocna. Z własnego doświadczenia wiem jak trudne bywa pozyskiwanie grafik do swojego projektu. Życzę powodzenia :)!

Peace,
Troy.

- - -

Oryginalny wpis blogowy, autorstwa Troya Costisicka, został opublikowany na blogu Socratic Design w dniu  22.IV.2006 r - i jest do wglądu pod tym adresem.

- - -

Kilka słów Skryby - ja natomiast, jeśli idzie o grafiki mające zostać umieszczone w darmowej grze RPG, polecam zajrzeć na http://www.elfwood.com/ - można tam spotkać sporo miłych ludzi, którzy chętnie zgodzą się na wykorzystanie ich prac w Waszych projektach bez żadnego 'materialnego wsparcia' ;). Podobnie, dobrym źródłem - choć specyficznym, musisz wiedzieć czego szukasz - jest http://www.digart.pl/, skąd czerpałem grafiki do pewnej mojej 'szczurzej' gry ;). Wystarczy tylko chęć nawiązania kontaktu i odrobina dobrej woli po obu stronach wirtualnego stołu.

Pozdrawiam,
Michał "Skryba" Ziętek.

0 opinii.:

Prześlij komentarz