Piątkowa Piątka #2 - I want to see it done...

Hejka,
Cokolwiek się nie powie na temat gier stricte autorskich / systemach autorskich / gier fanowskich czy jak pies je zwał tak zwał - jedno trzeba czasami przyznać: niekiedy projekt gierki aż krzyczy do internetowego czytelnika 'Zjedz mnie!'.

Czyt. jest dość ciekawy, interesujący oraz inspirujący. Nie jest oczywiście przy tym wówczas ważne, że istnieje spora szansa na zarzucenie koncepcji i danie sobie spokój na długie lata (czasami bywa inaczej).

Dzisiaj, z okazji Piątkowej Piątki - przedstawiam pięć projektów gier from fans to fans, które z jakiś powodów chciałbym widzieć ukończone. 

1) Renesans we mgle - pomysł na świat - prosto z bloga Litohoro (Gość Honorowy Ogrodu). Nie powiem, fajnie się ta koncepcja zapowiada - przynajmniej moim zdaniem. Pomijając nieco banalny kataklizm - następne: "Pospólstwo żyje w strachu, zostawiając przed swymi domostwami Strachy na Wróble. Duchowni i magistrowie zamykają się w zimnych komnatach i wsłuchują się w tykanie licznych zegarów odliczających uciekający czas. Wybrańcy idą przez świat szukając sposobu zamknięcia Szczelin [...]" - brzmi już nader ciekawie. Pozostaje mi tylko życzyć Autorowi częstszych notek na temat systemu - jego losy wydają mi się być dość niepewne. Obym się mylił, bo akurat ten projekt chciałbym zobaczyć w jakimś zgrabnym pedeefie.

2) Dziwne pola - sarmacki fantasy horror anno domini 1666 - z bloga M.P.. Nim zjecie Autora za jakże, hm, 'epickie' połączenie wielu gatunków gier w jeden twór, wiedzcie, iż sam traktują raczej ten projekt z lekkim przymrużeniem oka. Ufam, iż będzie on taką delikatną ironią i pastiszem Dzikich Pól z, miejmy nadzieję, paroma innowacjami. "Dziwne Pola w swej obecnej formie jeszcze bardziej są przesycone magią. Po RTN (Rzeczpospolita Trojga Narodów) panoszy się mnogość biesów oraz kultów [...]. W obecnej wersji magiczna katastrofa tudzież apokalipsa zatoczyła szersze kręgi już nie tylko objęła RTN, ale cały świat". No tak, znów ciut dziwna ta katastrofa - niemniej, zobaczymy jak to dalej się potoczy.

3) DemonSlayers - z autorskie.wieza.org, pióra sila. "W świecie w którym mrok średniowiecza skrywa przepych starożytnych pozostałości po przybyszach z gwiazd, łowcy demonów stawiają czoła żerującej na ludzkości rasie Obcych. Wkrocz w świat techno-fantasy, będący efektownym melanżem pulpowej fantastyki, anime i konsolowych slasherów. Dzięki prostym zasadom stwórz niezapomnianego bohatera i dokonaj niesamowitych wyczynów, lub też pokieruj pomiotami Roju przeciwko swym przyjaciołom.". No i, kurczę, czemu ostatnia aktualizacja odbyła się przeszło rok temu, dnia 09 lut 2010, 22:14? Szkoda tym większa, iż Autor, jako jeden z nielicznych, użył template Ego19 w czasach, gdy wszycy (w tym i niżej podpisany) jarali się Power19.

4) CUDowne ikonki - antyfantastyczna przygoda - z gry-planszowe.pl, pióra Jagmina. Ok, ok - to nie RPG. I co z tego? Jeśli ta planszowa gra kiedykolwiek zostanie ukończona - z miłą chęcią w nią zagram (wpierw czekają mnie Szczurołapy). Generalnie podoba mi się koncepcja anty-fantasy - to może być to 'coś', co sprawi, że wielu ludzi będzie myśleć tak jak ja w tej chwili ("O, może być fajne - czekamy na więcej!"). Niestety, projekt jest najwyraźniej zawieszony na czas nieokreślony (crash dysku twardego Autora + syndrom dnia codziennego) - miejmy tylko nadzieję, iż nie zostanie zarzucony. W końcu - szkoda by było zmarnować takiego potencjału tylko z powodu drobnych potknięć po drodze.

5) Czarny Śnieg - pióra lucka. No tak. Narobił mi/nam apetytu swą "Anatomią Turinga", rozpoczął nowy, ciekawy projekt na kolejną edycję Nibykonkursu (Czarny Śnieg właśnie, niestety niekompletny i pozbawiony mechaniki/zasad) i... i do tej pory cisza w temacie jak makiem zasiał. Teraz przynajmniej będzie miał mały zalążek motywacji by dokończyć grę będącą: "gotycką historią kryminalną (na jednego kryminalistę, jednego kapusia i grecki chór)". Swoją drogą - to taka niezwykle delikatna sugestia za co powinieneś się zabrać po tym gdy wreszcie zrobisz to co masz zrobić, Towarzyszu. Ja trzymam kciuki i za tamto i za ten projekt w każdym bądź razie.

Pozdrawiam,
Michał "Skryba" Ziętek. 

2 opinii.:

Jestem mile połechtany, nie powiem, i skoro jest zainteresowanie, to światem mogę się chętniej zająć :) Puki co sporo mam w głowie, a brak mi było chęci przelewania wszystkiego na "papier". Czuję się bardziej zmobilizowany, dzięki! :)

Co do historii świata - jest dość umowna i raczej przejdzie gruntowne zmiany. Głupio założyłem, że istotne jest na tym etapie powiedzenie, skąd się wziął obecny stan, zamiast skupić się na tym co się dzieje teraz. Słuszny zarzut o banalność, obiecuję poprawę :)

Cieszę się, że mogłem w jakiś sposób pomóc. Jeśli masz jeszcze jakieś materiały, które chciałbyś bym przejrzał/udzielił feedback- uderzaj śmiało na maila (satoru.mitsu [at] interia.pl).

Pozdrawiam,
Skryba.

Prześlij komentarz